Gölge ve kemik 2.sezon Ne zaman yayınlanacak?, Gölge ve kemik konusu

editorhesabi
14 May 2021
Gölge ve kemik 2.sezon Ne zaman yayınlanacak?, Gölge ve kemik konusu

Evet son zamanların en fazla aranan dizilerden olan Show and Bone, 23 Nisan 2021’de Netflixde yayınlanmaya başlayan dizi birkaç gün içinde milyonlarca izlendi, ilgi görüp pek çok kişi tarafından beğenildi ki hatta Netflix’in trend ilk 10 sıralamasında yer alıyor. İlk sezonu 8 bölümden oluşan dizinin her bir bölümü 45 dakikadan oluşuyor ve yeni sezon ise şimdiden merakla bekleniyor.

2012 yapımı, aksiyon ile fantastik türdeki Gölge ve Kemik zaten bir kitap serisiydi 3 kitaptan oluşan bir seridir. Serinin ilk kitabının ismi Shadow and Bone yani Gölge ve Kemik dizide pek çok uyarlamada olduğu gibi ilk kitabının ismini alarak yola devam etmeye tercih ediyor.

 

Gölge ve kemik Dizisinin hakkında

Gölge ve kemik Dizisinin hakkında Şimdi şöyle bahsetmek gerekirse 8 bölümü ilk sezon için hiç fena olmamış, hikaye akışı çok hızlı gibi hissettirmiyor, bazı yapımlar hikayeyi çok hızlı aktığını hissettiriyor, yani bir noktadan diğer noktaya nasıl geldi? Nasıl bu kadar hızlı? Gelişimi kat ettiğini anlamadığımız bazı diziler sanki hızlandırılmış 2x tempoda izliyormuşuz gibi hissettiriyordu, bu dizide yani gölge ve kemikte öyle bir sıkıntı yok, İlk sezon gerçekten güzel bir tempoyla ilerliyor, olayların arasında belli bir zaman dilimi olduğunu net bir şekilde hissettiriyor.

Zaten farklı farklı bölgelere gidip geliyor, arada bir zaman geçişi olduğunu tahmin edebiliyorsunuz çünkü hikâyenin geçtiği dünyada bir noktadan başka bir noktaya ulaşmak günümüzde olduğu kadar hızlı bir şekilde mümkün değil.

dolayısıyla bir karakter bir yerden bir yere giderken çok zaman geçtiğini hissettiriyor. Sadece söyleyebileceğim bir eksiği var dizinin oda bu fantastik dünyayı bize tanıtma konusunda çok fazla çaba harcamadığını söyleyebilirim.

 

Gölge ve kemik Dizinin konusu

Hikâye genel olarak genç yetişkinlere hitap eden serilerde, yapımlarda çok karşımıza çıkan bir tür. Yetim bir haritacı olan Alina Starkov’un başlangıçtan itibaren özel bir yeteneğe sahip olduğunun farkında olmaması, bunun çok hayati bir noktada devreye girmesi, daha sonra onun biranda her şeyi ve herkesi kurtarabilecek bir kurtarıcıya dönüşmesi.

Burada farklı bazı ülkeler var. Hikayenin geçtiği ana ülke ravka onun haricinde komşu ülkelerden bir tanesinin şuhan olduğunu biliyoruz, diğerinin isminin fierdalı olduğunu biliyoruz, bu ülkeler çok bir yaratıcılıkla oluşturulmuş ülkeler değil zaten dünyada var olan bazı ülkelerin özelliklerini kendi aralarında değiştirerek oluşturulmuş ülkeler gibi hissettiriyor, işte şuhanın çini andırdığını, rafkanın rusyayı andırdığını, fiordanın da iskanda ülkelerini andırdığını söyleyebiliriz.

Normalde mesela iskanda ülkeleri daha modern yapıya sahip olmalarıyla bilinirken, burda fiordanın da öyle olduğunu görebiliyoruz, ravkanın biraz daha Amerika vari bir havaya sahip olduğunu görüyoruz, şuhanla ilgili çok fazla bir bilgi sahibi olamıyoruz.

Sonuç olarak şunu söyleyebilirim ki; Kurulan dünya size fantastik bir dünya ya adım atmışsınız gibi hissettirmiyor da, sanki dünyada var olan şeyleri çok azcık değiştirip sunmuşlar gibi hissettiriyor. Başka bir tane şehir var, karakterlerden bir gurubun yer aldığı ketirdam yani isminden de Amsterdam’ın ismini dönüştürülmüş bir versiyonunun olduğunu anlayabiliyoruz.

Alina karakterinin en dikkat çekici yanlarından bir tanesi, yarı ravkalı ve yarı şuhandan olmasıydı. Bu ve Ravkadaki ırkçılığa dair gördüğümüz detaylar, hikâye de biraz daha ayakları yere basan, sağlam ilerleyen izlenim bırakmaya neden olmuş.

Yazarın ünlü Grisha evreninden geçen Shadow and Bone konu olarak, ikiye bölünmüş bir evrende Shadow dediğimiz kısımda içinde büyülü ve fantastik canlıların bulunduğu acayip tehlikeli karanlık bir bölge ve bu iki ülkeyi birleştirebilecek sihirli bir gücün varlığını keşfeden bir asker kendisini zorlu bir savaşın ortasında buluyor.

 

Gölge ve Kemik izleyici Yorumları

  • Yerli ve yabancı forumları, dizi sitelerini falan incelediğimiz de şu tarz yorumları sıklıkla görüyoruz.
  • Tam beklediğim bir dizi.
  • Kesinlikle izlemeniz gereken bir dizi.
  • Pek bana göre bir dizi değil.
  • Çok beğendim sıkılmadan 2. kez bile izleyebilirim.

gibi yorumlar gelmektedir aslında yorumların %95 olan kısmı dizi hakkında olumlu ve çok beğendiğini belirtmektedir.

 

Gölge ve kemik 2.sezon Ne zaman yayınlanacak?

Dizinin 1. Sezonunu heyecanlı bir şekilde bitirenler Gölge ve kemik 2. Sezonun ne zaman yayınlanacak? Sorusunu sormaya başladı. Dizinin 2. sezonunun ne zaman yayınlanacağına dair henüz resmi bir açıklama gelmedi.

Fakat Shadow and Bone 2. sezon için harekete geçmesi bekleniyor. Diziden gelecek geri dönüşler sayesinde Gölge ve Kemik 2.sezon çekimlerine başlanılıp başlanmayacağına karar verilecek.

 

Film babası tahminlere göre 2.sezonun 2022 yılının yaz aylarında ya da yaz sonu gibi gelmesi muhtemel görünüyor.

Yorumlar