149 Görüntülenme
Yüzüklerin Efendisi 1 Yüzük Kardeşliği izle (2001)
8.8 IMDB Puanı

Yüzüklerin Efendisi 1 Yüzük Kardeşliği izle (2001)

(The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring)
  • Yapım Yılı
  • Ülke ,
  • Yapım Şirketi New Line Cinema, WingNut Films, The Saul Zaentz Company
  • Film Süresi 2sa 58dk
Yönetmen
Senaryo J.R.R. Tolkien (roman), Fran Walsh, Philippa Boyens, Peter Jackson
Yüzüklerin Efendisi 1 Yüzük Kardeşliği izle - The Lord of the Rings 1 The Fellowship of the Ring izle, Yüzüklerin Efendisi film serisinin ilk filmi olan Yüzüklerin Efendisi Yüzük Kardeşliği, yani orijinal adıyla The Lord of the Rings The Fellowship of the Ring filmi 2001 yapımı, J.R.R. Tolkien usta yazarının romanından beyazperdeye uyarlanmış bir filmdir.

Neredeyse tam üç saat süren Yüzüklerin Efendisi 1 Yüzük Kardeşliği filminin yönetmen koltuğu Peter Jackson’a emanet iken, filmin senaryosunu romandna beyazperdeye aktarıp uyarlayan üçlü ise Peter Jackson, Fran Walsh ve Philippa Boyens üçlüsüdür. Üçlü dememizin sebebi ise aynı üçlü ekibin farklı filmlerin senaryolarında da birlikte çalışmış olmasından kaynaklanmaktadır. IMDB puanı 8.8 olan Yüzüklerin Efendisi efsanesinin ilk filmi olarak izleyiciye sunulan Yüzüklerin Efendisi 1 filmi, almış olduğu bu IMDB puanıyla IMDB en iyi filmler listesinin 10. sırasında yerleşmiştir ve bu filmi yerinden oynatacak çok film de olmayacaktır diye düşünüyoruz.

Yüzüklerin Efendisi 1 Yüzük Kardeşliği filmi çekildiği 2001 senesinin ardından 2002 yılında tam tamına dört adet Oscar ödülünü havada kapmıştır. Bu ödüllerin arasında görsel efektten tutun da en iyi film müziğine kadar pek çok ödül mevcuttur. Filmin Oscar da dahil, BAFTA, People’s Choice gibi diğer kaynaklardan da aldığı ödülleri göz önünde bulundurduğumuzda toplamda 38 adet ödülün sahibi olduğunu görmekteyiz.

Yüzüklerin Efendisi üçlemesinin ilk filmi olan The Lord of the Rings The Fellowship of the Ring filmi oyuncularına baktığımızda ilk isim tabii ki başrolün hakkını veren ve yüzüğü taşımakla görevlendirilen Hobbit Frodo rolünde Elijah Wood olurken, Gandalf rolünde Ian McKellen, yüzük kardeşliğinin elf ırkından destekçisi olan Legolas rolünde Orlando Bloom, elf ırkının güzel kadını ve Aragorn’un aşkı olan Arwen rolünde Liv Tyler, Işığın Hanımı olarak da bilinen kudretli elf Galadriel’i canlandıran isim olarak Cate Blanchett isimlerini görmekteyiz. Yüzüklerin Efendisi 1 film oyuncuları arasında Aragorn’u canlandıran Viggo Mortensen, Saruman’a hayat veren Christopher Lee, Gollum’u seslendiren Andy Serkis, insan ırkından olan Boromir karakterini Sean Bean, Frodo’nun hobbit arkadaşlarından daimi destekçisi Sam rolüne hayat veren Sean Astin gibi daha adını sayamadığımız çok yetenekli ve güzel bir oyuncu kadrosu bulunmaktadır.

Yüzüklerin Efendisi 1 Yüzük Kardeşliği film konusuna bakarsak, yüzyıllardır kayıp olan çok eski bir güç yüzüğü ortaya çıkmıştır. Zamanında her ırka ait bir güç yüzüğü yapılırken Sauron gizlice tüm diğer ırkları yönetebilecek tek yüzük yaratmıştır. Bulunan yüzüğün Tek Yüzük olduğu fark edilince tüm ırklar bir araya gelerek bu yüzüğün ne yapılmasına karar vermek üzere toplantı yaparlar. Bu yüzüğün Dark Lord Sauron’un eline geçmesini engellemek için yüzüğün yaratıldığı yer olan Hüküm Dağı’nda yok edilmesi gerektiğine karar verirler. Fakat yüzük, taşıyıcısını fiziksel dünyada görünmez yaparken, gölge dünyada ise görünür kılıyordu. Aynı zamanda yüzük takıldığı zaman Sauron tarafından konumu bilinir hale geliyordu ve yüzük, taşıyıcısını irade olarak inanılmaz zorluyordu. Toplantıda yüzük taşıyıcısı olarak Hobbit Frodo seçildiğinde, Frodo’nun bu işi yalnız başarabilmesinin mümkün olmadığını bilen tüm ırklardan gönüllü olarak destekçiler katıldı. Toplam dokuz kişiden oluşan bu gruba ise yüzük kardeşliği adı verildi. Bu dokuz kişinin içerisinde Frodo haricinde büyücü Gandalf, Aragorn, Boromir, Gimli, Legolas ve hobbitler Sam, Merry ve Pippin bulunuyordu.

Efsanevi serinin ilk filmini sitemizden izleyecek olan Yüzüklerin Efendisi 1 Yüzük Kardeşliği izleyicileri filmi hem altyazılı hem Türkçe seçenekleriyle istedikleri video opsiyonundan 1080p izleyebilirler. Sitemizden memnun kalırsanız Yüzüklerin Efendisi 2 İki Kule filmi izlemeye de bekleriz.